Word horrorfilmrecensent bij De Nachtvlinders!

Veel Oscar-nominaties voor Sinners en Frankenstein

Veel Oscar-nominaties voor Sinners en Frankenstein
Key art van Sinners - Warner Bros.

De Academy of Motion Picture Arts and Sciences heeft de Oscar-nominaties van 2026 bekendgemaakt en maar liefst drie horrorfilms maken kans in de categorie Beste Film!

📧
Mis niets van de duistere wereld van horror: ontvang nieuws, recensies en macabere verrassingen in je inbox!

La La Land (2016), Titanic (1997) en All About Eve (1950) deelden het record van meeste Oscar-nominaties ooit. Alle drie de films werden genomineerd voor veertien Oscars. Dat record is vandaag verbroken.

32 Oscar-nominaties voor het genre!

De verwachting was dat One Battle After Another de meeste nominaties binnen zou halen en de film deed het met dertien nominaties zeker niet slecht. Maar het is de muzikale horrorfilm Sinners die met zestien nominaties het record verplettert. En dat is niet het enige dat opvalt: het genre doet het over de gehele linie goed!

Naast de 16 nominaties voor Sinners, zijn er ook negen voor Frankenstein, vier voor Burgonia van Yorgos Lanthimos met Emma Stone, één voor Weapons van Barbarian-regisseur Zach Cregger en één voor monsterfilm Jurassic World: Rebirth. Als je dan de rampenfilm The Lost Bus van Paul Greengrass met Matthew McConaughey meetelt, kom je op totaal 32 nominaties uit. We zetten ze voor je onderaan op een rijtje.

Winkansen?

Vorig jaar was het al geen slecht seizoen voor horror qua nominaties, drie films mochten meedingen bij de Oscars. Maar helaas zette The Substance vijf nominaties om in slechts één Oscar. Nosferatu won geen van de vier en ook Alien: Romulus kon zijn nominatie niet omzetten in een beeldje.

Bij de Golden Globes van eerder deze maand kon Sinners van de acht nominaties er twee omzetten in winst, maar wel in mindere categorieën: beste soundtrack en beste 'Cinematic and Box Office Achievement'. Bugonia en Weapons hadden respectievelijk drie en twee nominaties, maar wonnen niks. One Battle After Another was daar negen keer genomineerd en won vier Golden Globes, waaronder die voor Beste Film en Beste Regie.

En als we kijken naar het werk van Guillermo del Toro: The Shape of Water kreeg in 2017 dertien nominaties en mocht vier beeldjes mee naar huis nemen.

Eerdere keren dat horrorfilms bij de Oscars wonnen, was bijvoorbeeld in 1976 met Jaws. Het jaar erop in 1977 wonnen The Omen en King Kong. Of dat dit jaar weer gaat gebeuren weten we in de nacht van 15 op 16 maart.

Keyart uit persbericht Acadamy Awards

Alle genre nominaties

Best Picture

  • Bugonia - Yorgos Lanthimos
  • Frankenstein - Guillermo del Toro
  • Sinners - Ryan Coogler

Best Directing

  • Sinners - Ryan Coogler

Best Adapted Screenplay

  • Bugonia - Will Tracy
  • Frankenstein - Guillermo del Toro

Best Original Screenplay

  • Sinners - Ryan Coogler

Best Actor in a Leading Role

  • Sinners - Michael B. Jordan

Best Actress in a Leading Role

  • Bugonia - Emma Stone

Best Actor in a Supporting Role

  • Frankenstein - Jacob Elordi
  • Sinners - Delroy Lindo

Best Actress in a Supporting Role

  • Weapons - Amy Madigan
  • Sinners - Wunmi Mosaku

Best Casting

  • Sinners - Francine Maisler

Best Cinematography

  • Frankenstein - Dan Laustsen

Best Costume Design

  • Frankenstein - Kate Hawley
  • Sinners - Ruth E. Carter

Best Film Editing

  • Sinners - Michael P. Shawver

Best Makeup and Hairstyling

  • Frankenstein - Mike Hill, Jordan Samuel and Cliona Furey
  • Sinners - Ken Diaz, Mike Fontaine and Shunika Terry

Best Original Score

  • Bugonia - Jerskin Fendrix
  • Frankenstein - Alexandre Desplat
  • Sinners - Ludwig Göransson

Best Original Song

  • Sinners - I Lied To You (Raphael Saadiq & Ludwig Göransson)

Best Production Design

  • Frankenstein - Tamara Deverell, Shane Vieau
  • Sinners - Hannah Beachler, Kris Moran

Best Sound

  • Frankenstein - Greg Chapman, Christian Cooke, Nelson Ferreira, Nathan Robitaille, Brad Zoern
  • Sinners - Benny Burt, Steve Boeddeker, David V. Butler, Felipe Pacheco, Chris Welcker

Best Visual Effects

  • Sinners
  • Jurassic World: Rebirth
  • The Lost Bus

Sinners opnieuw in de bioscoop

Heb je de films nog niet gezien? Op dit moment zijn Sinners en Weapons te zien op HBO Max, Frankenstein op Netflix, Bugonia en Jurassic World: Rebirth op verschillende verhuurdiensten en The Lost Bus op Apple TV+.

Rond de Oscars worden verschillende genomineerde films opnieuw uitgebracht in de bioscoop. Warner Bros laat weten dat dit ook geldt voor Sinners en One Battle After Another.

Het Eye in Amsterdam heeft net aangekondigd dat Sinners vanaf 7 maart op 70 mm te zien zal zijn.